Search
Close this search box.

62% žiakov stredných škôl sa vzdeláva v odborných školách. Preto sa dnes ťažisko tohto vzdelávania presúva na zvýšenie jeho kvality a atraktívnosti.

20. januára 2025 sa v Bratislave uskutočnila otváracia konferencia projektu „Zvýšenie kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania a prípravy (OVP) v súlade s potrebami trhu práce“. Projektové aktivity budú prebiehať do roku 2028. Projekt je súčasťou 2. Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce a nadväzuje na výsledky projektu „Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce“, ktorý bol tiež v gescii Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) v rámci švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rokoch 2012-2017.

Konferenciu otvoril veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie na Slovensku Peter Nelson spoločne so Slavomírom Partilom, štátnym tajomníkom pre regionálne školstvo a vzdelávanie dospelých Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a riaditeľom ŠIOV, Branislavom Hadárom.

Výsledky projektu majú za cieľ zmenšovať medzeru medzi potrebami pracovného trhu a úrovňou absolventov odborného vzdelávania a prípravy. Praktické vyučovanie a jeho podpora je preto základným prvkom projektu.  „Prepojením expertízy odborníkov v ŠIOV-e, relevantných partnerov na Slovensku a švajčiarskych partnerov – SFUVET (Švajčiarska federálna univerzita pre odborné vzdelávanie a prípravu) a ETH Zürich (Spolkový technologický inštitút) sme naštartovali spoluprácu, ktorá smeruje k vyššiemu zapojeniu malých a stredných zamestnávateľov do praktického vyučovania, väčšej flexibilite nášho vzdelávacieho systému v oblasti odborného vzdelávania a vytvoreniu nástrojov na podporu integrácie cudzincov na trhu práce,“ hovorí projektová manažérka ŠIOV, Mariana Mlčuchová.

Zdroj: ŠIOV

V rámci predstavenia projektu odznelo aj to, že práve švajčiarsky systém odborného vzdelávania patrí k najlepším na svete. Preto hlavným cieľom tohto projektu je prenos dobrej praxe zo Švajčiarska na Slovensko a teda zlepšenie kvality odborného vzdelávania, ale aj zvýšenie atraktívnosti tohto odvetvia pre mladých ľudí, ktorí sa rozhodujú o svojom povolaní. „Podľa globálneho inovačného indexu 2023 je Švajčiarsko na čele rebríčka krajín s najinovatívnejšou ekonomikou na svete, čo má viacero dôvodov, pričom si myslíme, že odborné vzdelávanie a príprava je jedným z vysvetlení tejto výkonnosti,“ povedal Erik Swars, riaditeľ pre medzinárodné vzťahy SFUVET, ktorý účastníkom konferencie predstavil systém odborného vzdelávania a prípravy.

Zdroj: ŠIOV

Program konferencie ukončila panelová diskusia, v ktorej diskutovali Branislav Hadár, riaditeľ ŠIOV s Andrejom Huttom, predsedom Rady zamestnávateľov pre odborné vzdelávanie a prípravu​, Pavlom Kováčikom, prezidentom Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska a Norbertom Fazekasom, hlavným inštruktorom duálneho vzdelávania vo firme AGROMAČAJ a.s. Diskutujúci sa zhodli na tom, že kvalitné odborné školstvo stabilizuje pracovné miesta v regiónoch a duálne vzdelávanie pomáha priniesť do firiem kontinuitu v rámci prirodzenej fluktuácie, keďže žiak pozná pracovné prostredie a tím. Trendy spojené s digitalizáciou a dynamika súčasnej doby si však vyžadujú pružnosť a flexibilitu na strane zamestnancov a zamestnávateľov.

Skip to content