Vyhľadať
Close this search box.

Intenzívnejšie prepojenie teórie s praxou sú kľúčom k perspektívnemu odbornému vzdelávaniu

Odborné vzdelávanie na Slovensku čakajú zmeny, ktoré majú jediný cieľ: vychovávať pripravených, perspektívnych a žiadaných absolventov. Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) spolupracuje s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR na modernizácii odborného vzdelávania intenzívnejším prepojením teoretického vyučovania s praxou.

„Na tom, čo ministerstvo školstva pomenovalo ako jednu zo strategických priorít, systematicky pracujeme v rámci aktivít nášho projektu v programe švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Odborné školy musia byť v kontakte  so zamestnávateľmi, inak nemajú šancu pripraviť mladých ľudí na aktuálne požiadavky trhu práce,“ hovorí projektová manažérka Mariana Mlčúchová.

Vďaka projektu Zlepšenie kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania a prípravy v súlade s potrebami trhu práce sa do poskytovania praxe pre žiakov stredných odborných škôl zapojí viac zamestnávateľov, najmä malých a stredných podnikov. Projekt im pomôže odbúrať administratívnu záťaž spojenú so vzdelávaním žiakov, napríklad prostredníctvom agentúrneho systému duálneho vzdelávania.

Projekt sa zameriava nie len na podporu spolupráce škôl so zamestnávateľmi, ale  aj na systémové zmeny v oblasti prepojenia vyššieho odborného vzdelávania so štúdiom na vysokej škole. Táto novinka pomôže nastaviť budúci flexibilnejší systém vzdelávania, v ktorom dôležitú úlohu bude tvoriť aj celoživotné vzdelávanie dospelých a overovanie ich kompetencií nadobudnutých praxou.

„Dnes už nejde o to, aby mali absolventi iba diplom. Potrebujú kompetencie, ktoré ich posunú vpred. A tie získajú len vďaka praxi a spolupráci so zamestnávateľmi. Vďaka tomu sa žiaci učia nielen čo, ale aj ako a prečo,“ dodáva M. Mlčúchová.

Skip to content