Search
Close this search box.
konferencia festival zručností 2024

Otváracia konferencia Festivalu zručností

Festival zručností otvorili v pondelok 23. septembra Branislav Hadár, riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a Ľubica Gállová, námestníčka riaditeľa pre celoživotné vzdelávanie a hlavná organizátorka Festivalu zručností.
Vo svojich príhovoroch privítali účastníkov konferencie a zároveň ich pozvali zúčastniť sa ďalších podujatí festivalu. Obaja zdôraznili význam vzdelávania a rozvoja zručností v dnešnom svete, kde technologické a inovačné trendy zásadne formujú budúcnosť pracovného trhu.

V úvode konferencie vystúpil Slavomír Partila, štátny tajomník ministerstva školstva, ktorý zdôraznil dve zásadné zmeny, ktoré nás čakajú v oblasti vzdelávania. Prvou je optimalizácia siete stredných odborných škôl, ktorá má za cieľ zefektívniť ich fungovanie a druhou je zmena v prístupe k celoživotnému vzdelávaniu, ktorá má umožniť ľuďom všetkých vekových kategórií ľahší prístup k vzdelaniu a prispôsobiť ich kvalifikáciu požiadavkám trhu práce.

    Slavomír Partila štátny tajomník

Na túto tému nadviazal Peter Szovics (MŠVVaM SR), ktorý predstavil projekt EPIVU – elektronickú platformu individuálnych vzdelávacích účtov. Táto platforma má slúžiť ako centralizované miesto pre vzdelávanie dospelých, kde sa stretnú poskytovatelia vzdelávania a jeho záujemcovia.

Soňa Ftáčniková (CVTI SR) vo svojej prednáške zdôraznila dôležitosť výskumnej etiky a akademickej integrity. Poukázala na prácu s dátami pomocou umelej inteligencie a na výzvy týkajúce sa otázok intelektuálneho vlastníctva v súčasnom akademickom prostredí.

Peter Szovics    Soňa Ftáčniková

Ricardo Espinoza (OECD) sa zameral na kvalitu vo vzdelávaní dospelých. Vyzdvihol tri dôležité oblasti: vyhodnocovanie výsledkov vo vzdelávaní dospelých, čo predstavuje cenné dáta pre zlepšenie ponuky vzdelávacích programov, umožnenie informovaného výberu prostredníctvom vzdelávacích účtov a zabezpečenie kvality digitálneho vzdelávania.

Ján Lang (FIIT STU) predstavil vo svojej prednáške otvorené vzdelávacie zdroje, konkrétne platformu ECEhub, ktorá má slúžiť k vytváraniu a šíreniu vzdelávacieho obsahu a pomocou tzv. kolektívnej inteligencie dosahovať zlepšovanie kvality výučby.

Ricardo Espinoza    Ján Lang

Ľuba Habodászová (ŠIOV) ukázala, že dáta môžu byť zaujímavé, ak ich dokážeme správne interpretovať. Podrobne predstavila Európsky index zručností podľa Cedefop, ktorý odhaľuje súlad zručností s trhom práce. Zároveň prezentovala štatistiky o zamestnanosti absolventov SOŠ podľa stupňa vzdelania a upozornila na znepokojivý nárast nedobrovoľných čiastočných úväzkov na Slovensku.

František Janke (TUKE) predstavil zmeny vyplývajúce zo zelenej a digitálnej transformácie, a tiež zručnosti, ktoré budú v dôsledku týchto zmien nevyhnutné. Medzi kľúčové oblasti patria automatizácia a optimalizácia výrobných procesov, predlžovanie životnosti strojov a produktov, zvýšenie úrovne separácie odpadu a využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Ľuba Habodászová    František Janke

Veronika Širocká (Grafton) priblížila očakávania a zručnosti generácie Z na trhu práce. Poukázala na to, čo motivuje jednotlivé generácie k prijatiu zamestnania alebo naopak, prečo sa rozhodujú pre odchod z práce.

Ďakujeme všetkým spíkrom za ich cenné príspevky, ktoré priniesli inšpiratívne pohľady na budúcnosť vzdelávania v kontexte digitalizácie, technológií a zručností a účastníkom za ich aktívnu účasť a záujem. Veríme, že konferencia bola pre vás prínosná a podnietila nové nápady a diskusie, ktoré budú pokračovať aj po skončení podujatia.

Veronika Širocká    účastníci konferencie

Prezentácie a doplňujúce materiály z konferencie sú k dispozícii tu: https://mesiacvzdelavania.sk/konferencia/

 

 

 

 

Skip to content