Vzdelávanie – digitálne dáta – individuálne účty. Zaujíma vás, čo majú tieto pojmy spoločné? Tieto pojmy patria medzi kľúčové témy nového projektu Erasmus+ Digitálne individuálne vzdelávacie účty vo vyšehradských krajinách, ktoré priviedli organizácie krajín V4 k myšlienke spoločne sa podieľať na skúmaní národných prístupov k zavedeniu individuálnych vzdelávacích účtov a na spoločnej tvorbe a testovaní online systému k ich realizácii.
Partnerstvo tvoria štyri organizácie z krajín V4:
- Štátny inštitút odborného vzdelávania – úsek celoživotného vzdelávania,
- Digital Success Nonprofit Ltd. – maďarská nezisková spoločnosť z Budapešti,
- Warsaw School of Economics – najstaršia ekonomická univerzita v Poľsku
- Národní vzdělávací fond – nezávislá nezisková organizácia z Prahy aktívna v oblasti rozvoja kvality ľudských zdrojov, zručností potrebných pre zamestnanosť a poradenstva
Prvá etapa projektu sa venuje vypracovaniu štúdie uskutočniteľnosti, v ktorej budeme mapovať teoretické a praktické prístupy k financovaniu personalizovaného vzdelávania v EÚ a vytvoríme terminologický slovník pre oblasť celoživotného učenia sa. Následne sa zameriame na vybudovanie dátového modelu s integrovaným algoritmom, ktorý na základe vstupných dát vygeneruje ponuku vzdelávacích príležitostí šitú na mieru individuálnym potrebám dospelých. Metodická príručka pre jeho využitie v praxi umožní napríklad firmám efektívne a rýchlo vytvárať individuálne vzdelávacie plány pre svojich zamestnancov.
Realizácia projektu prišla v správnom čase, nakoľko téma individuálnych vzdelávacích účtov je na Slovensku aj v ďalších krajinách vysoko aktuálna. Predstavuje súčasť Akčného plánu k Stratégii celoživotného vzdelávania a poradenstva na roky 2022 – 2024, na ktorej sa ŠIOV aktívne podieľal.