Umelecké výrobky zo železa, skla, zlata, dreva, kože, textilu vždy mali a budú mať hodnotu. Do každého takéhoto výrobku sa pretavuje aj duša majstra, ktorý ho tvorí. Umelecké smery sú o spojení materiálu, talentu, fantázie a vízie predaných zákazníkovi.
Kováčstvo, sklárstvo, smaltovanie, drevorezba, stolárske výrobky, divadelné kostýmy... smerov a možností je naozaj veľa. Avšak za posledné roky akoby vymizli majstri a mladí sa do umenia nehrnú.
Tieto slová potvrdzuje aj Daniela Jaslovská, predsedníčka Slovenskej živnostenskej komory, ktorá hovorí: „Na Slovensku mnohé umelecké smery doslova ´vymreli´, lebo sa v nich nenašli mladí následníci. Týka sa to doslova divadelných remesiel, no malý záujem je aj v iných umeleckých odboroch. Aj preto je našou snahou, aby aj umelecké smery boli zaradené v systéme duálneho vzdelávania a našli sme zamestnávateľov, ktorí by sa žiakom venovali“.
Umelecké odbory ako umelecké kováčstvo, zlatník a klenotník, umelecký rezbár, umelecký stolár, umelecký smaltér a nielen tieto patria medzi nedostatkové a vytvárajú príležitosť práve pre mladých ľudí. Za umeleckého kováča sa v minulom školskom roku učilo 24 žiakov, za zlatníka/ klenotníka 69 žiakov, iba 12 druhákov sa učí za umeleckého rezbára, 20 žiakov za umeleckého stolára a 15 žiakov na celom Slovensku sa venuje štúdiu smaltérstvu.
Odbory ako sklársky dizajn alebo umelecký rezbár neotvorili posledný školský rok prvé ročníky.
„Na svojej práci milujem tvorbu a fakt, že môžem tvoriť. Z kusa železa vytvorím predmet, ktorý má nielen spoločenskú hodnotu, ale zároveň aj remeselnú a udrží si svojho ducha ešte veľmi dlhú dobu,“ hovorí Ján Ostradický, ktorý je štvrtým pokračovateľom generácie umeleckých kováčov. Čo si o svojej profesii myslí? Prečo je zároveň kováčom aj umelcom?
Práca umeleckého kováča spočíva aj v čistote remesla
Aj napriek novším technológiám a požiadavkám trhu dodržiava vo svojej práci čistotu remesla. Na nedostatok práce sa sťažovať nemusí. S odstupom času má ambície odovzdávať toto remeslo aj mladším generáciám. Do dielne za ním chodia nielen manažéri či ekonómovia, ale v podstate všetci, ktorí by sa chceli prinavrátiť k tradičným remeslám. Z vlastnej skúsenosti hovorí, že ľudia sa o manuálnu prácu, ak je nejakým spôsobom zaujímavá, začínajú zaujímať. Reč je o umeleckom kováčovi Jánovi Ostradickom, ktorý do kusa železa vdýchne dušu.
<< Pokračovanie článku nájdete tu >>
Umelecké kováčstvo, zlatníctvo a klenotníctvo, umelecké smaltovanie, rezbárstvo, ale aj umelecké stolárstvo je možné študovať ako trojročné učebné odbory ukončené vysvedčením o záverečnej skúške a výučným listom na týchto stredných odborných školách: dualnysystem.sk/TlacovaSprava.aspx
Ak by ste chceli študovať umelecké odbory a neviete, či spĺňate na ne predpoklady. Otestujte sa v časti „Potrebuješ sa poradiť s výberom školy alebo odboru“ na www.istp.sk/pracovny-kompas
(Na otestovanie sa, je potrebné sa bezplatne zaregistrovať)