Témy obnoviteľných zdrojov energie, znižovania energetickej náročnosti, obmedzovania uhlíkovej stopy a hospodárenia s vodou a odpadmi rezonovali v odborných prácach stredoškolákov európskych krajín na 19. ročníku Medzinárodnej konferencie ENERSOL-EÚ.
Pod gestorstvom Strednej priemyselnej školy v českých Otrokoviciach sa 21.-22. apríla stretli stredoškoláci a pedagógovia škôl z Rakúska, Nemecka, Slovinska, Slovenska a Českej republiky v celkovom počte 160 delegátov, aby prezentovali víťazné práce národných súťažných kôl ENERSOL. Cieľom konferencie bolo podporiť vzdelávanie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, energetických úspor, obmedzenia emisií, hospodárenia s vodou a odpadmi formou presadzovania šetrných technológií a úspor k ochrane životného prostredia. Projekt usiluje o medzinárodnú spoluprácu a vytvorenie podmienok pre zdieľanie znalostí a skúseností medzi žiakmi partnerských zemí. Je súčasťou programu podpory talentovaných žiakov stredných škôl a popularizáciu technických odborov.
Medzinárodnú konferenciu podporil Zlínský kraj a mesto Otrokovice s osobnými záštitami hejtmana Zlínského kraja Ing. Radima Holiše a starostky mesta Otrokovice Mgr. Hany Večerkové a Jiřího Herodesa, predsedu rady partnerov ENERSOL. Gestorom podujatia bol Enersol CZech. Z. s. a Stredná priemyselná škola Otrokovice. Záštitu projektu Enersol poskytli Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v zastúpení Petrom Gazdíkom ministrom školstva, mládeže a telovýchovy, ktorý súčasne slávnostne otvoril konferenciu.
Po slávnostnom otvorení postupne žiaci v anglickom jazyku predstavili svoje odborné súťažné práce. Oba dni súťažilo 21 projektov, ktoré prezentovalo suverénne tridsať mladých stredoškolákov. Zo Slovenska sa aktivity zúčastnilo sedem žiakov. Zaujímavý pre účastníkov bol aj sprievodný program - Science show pre žiakov a pedagógov, exkurzia do Continental Barum, prehliadka múzea Harley Davidson a múzea juhovýchodnej Moravy v Zlíne. Odbornú porotu tvoril tím z Národného pedagogického inštitútu Praha.
Prítomných zaujala práca Slavomíry Koščovej zo Strednej odbornej školy Stará Turá s názvom „ Autonómne terárium“. Slovenskú delegáciu ďalej zastupovali žiaci zo Strednej priemyselnej dopravnej školy Trnava, Strednej priemyselnej školy Trnava, Strednej priemyselnej školy dopravnej Zvolen, Strednej školy Nové Zámky, Strednej školy Banská Bystrica – Kremnička a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Košice. Všetci účastníci získali mimoriadne ocenenia za aktívnu účasť.
Slovenskú delegáciu podporila Celoštátna odborná komisia ENERSOL pod vedením predsedníčky Danice Rapantovej zo Strednej odbornej školy podnikania v remeslách a službách Senica a Štátny inštitút odborného vzdelávania Bratislava.