Search
Close this search box.

Slovensko na EuroSkills 2021 v tvrdej konkurencii obstálo na výbornú

EuroSkills 2021 sa úspešne zavŕšilo v rakúskom Grazi. Výnimočného podujatia sa  zúčastnilo  vyše 450 mladých odborníkov z 31 členských krajín. Majstrovstvá Európy v približne 45 rôznych povolaniach sa konali 23. – 25. septembra. Slovensko  malo zastúpenie v profesiách floristika, mechatronika, elektronika, grafický dizajn, web developer, chladiaca a klimatizačná technika a kuchár. EuroSkills je centrálnou pákou proti nedostatku kvalifikovaných pracovníkov.

Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) v spolupráci s odbornými expertami z hospodárskej praxe na základe ich výborných výsledkov nominoval osem mladých súťažiacich. 

Slovensko v odbore mechatronika reprezentovali  žiaci zo Strednej priemyselnej školy technickej Spišská Nová Ves Miloš Neuvirth a Marek Macejko. Ďalších osem dvojčlenných tímov bolo z Rakúska, Belgicka, Nemecka, Talianska, Kazachstanu, Portugalska, Ruska, Slovinska. V odbore elektrotechnika Matej Grega zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Košice súťažil s ďalšími štyrmi mladými z Rakúska, Švajčiarska, Portugalska, Ruska a získal 4. miesto.  V odbore grafický dizajn  sa predstavila  Beáta Válkyová z Univerzity sv. Cyrila a Metoda Trnava a v konkurencii ďalších z Rakúska, Estónska, Francúzka, Maďarska, Talianska, Lotyšska, Portugalska, Kazachstanu a Poľska obsadila 4. miesto. Súčasne získala ocenenie „Best of Nation“ ako  najlepšia medzi slovenskými reprezentantami.     

Marián Polonec zo Strednej odbornej školy informačných technológií Banská Bystrica si v odbore web developer zmeral sily so súťažiacimi z Rakúska,  Belgicka, Estónska, Francúzka, Maďarska, Kazachstanu, Luxemburska, Lotyšska, Rumunska, Ruska.  V odbore florista súťažila najmladšia reprezentantka Blanka Drinková zo Strednej odbornej školy záhradníckej Piešťany s mladými z Rakúska, Belgicka, Rumunska, Maďarska, Poľska, Ruska a Slovinska. Kuchár Šimon Kalata zo Strednej odbornej školy hotelovej Horný Smokovec, Vysoké Tatry si zmeral sily s konkurenciou z Rakúska, Belgicka, Nemecka, Estónska, Holandska, Lotyšska, Poľska, Portugalska, Ruska. V odbore chladiaca a klimatizačná technika Peter Havala zo Strednej odbornej školy technickej Zlaté Moravce súťažil s ďalšími mladými z Rakúska, Česka, Nemecka, Francúzka, Portugalska, Ruska.    

K výborným umiestneniam prispeli aj odborní gestori – experti a vysielajúce školy, za čo im úprimne ďakujeme. 

Podujatie sprevádzal celý rad programov pre študentov, mládež a verejnosť. Žiaci základných škôl sa pozerali priamo cez rameno najlepších mladých v profesiách z celej Európy alebo si skúšali svoje schopnosti a talent na staniciach „Vyskúšajte si zručnosti“, čo bolo príležitosťou zažiť kariérnu orientáciu interaktívnym a vzrušujúcim spôsobom. Súčasťou podujatia bol aj špeciálny program pre odborníkov v podobe konferencií, seminárov a prednášok na tému „Budúcnosť zručností“ z rôznych perspektív.  

Záverečného ceremoniálu sa zúčastnil  aj Peter Mišík veľvyslanec Slovenskej republiky v Rakúsku. Slovenský tím gestoroval  Štátny inštitút odborného vzdelávania  pod vedením Vlasty Púchovskej a Gabriely Horeckej, ktorý je partnerom Worldskills  od roku 2008 a pripravil reprezentáciu na všetky doterajšie ročníky súťaže.     

Skip to content