Celoštátne kolo 47. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) prebehlo na pôde Strednej odbornej školy železničnej v Košiciach. V obhajobách predstavilo najlepších stredoškolákov so svojimi projektami.
Do tohto ročníka súťaže sa od školských kôl zapojilo 2381 žiakov s 2 225 prácami z 318 stredných škôl rôznych typov z celého Slovenska. Najväčší záujem bol o riešenie prác s témami z odborov Problematika voľného času, biológia, elektrotechnika, hardware, ekonomika a riadenie, pedagogika, psychológia a sociológia.
Celoštátna prehliadka sa konala 14.-16. apríla v celkovo sedemnástich súťažných odboroch v oblasti prírodovedných, technických, humanitných a spoločenskovedných odborov. Najlepšie výsledky a najviac ocenení si odniesli súťažiaci zo Žilinského kraja. Druhý sa umiestnil banskobystrický a tretí Košický kraj. Žiaci si podľa metodiky pripravili vlastnú prezentáciu a obhajobu práce. Mnohí zdieľali vlastné prezentácie aj krátke videá predstavujúce fungovanie modelu, pomôcky a podobne. Celková obhajoba žiakov s diskusiou trvala maximálne 15 minút. Hodnotená bola odborná a obsahová úroveň práce, použitie argumentácie a dôkazov, formálna stránka práce, úroveň spracovania a dokumentácie, používanie odbornej terminológie, využitie práce, prezentácia práce a obhajoba práce pri diskusii.
Predsedníčka Celoštátnej odbornej komisie Ing. Vlasta Púchovská hodnotí tento ročník veľmi pozitívne: „Žiaci obhajovali presvedčivo, suverénne s množstvom vedomostí v zvolenej problematike. SOČ-ka plní nesmierne dôležité poslanie, rozvíjať u žiakov, sociálny, morálny a vedomostný potenciál za podpory pedagógov a odborníkov z praxe.“ Účasťou a mimoriadnym záujmom obhajoby prác prehliadku podporila ja námestníčka riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michaela Ďurčeková.
Výhercovia celoštátnej prehliadky SOČ 2025:
- v odbore Problematika voľného času: autorky Dominika Ločová a Alexandra Petrešová s prácou: Interaktívny náučný chodník, SSOŠ Bukovecká, Košice.
- v odbore Matematika, fyzika: autor Kryštof Nižnanský s prácou: Zostavenie Geigerovho počítača, SPŠ dopravná, Študentská 23, Trnava.
- v odbore Chémia, potravinárstvo: autori Gabriel Onduš a Katarína Kovarčíková s prácou: Skúmanie možností zlepšenia biodegradovateľnosti plastových materiálov vhodných pre 3D tlač, Gymnázium Grösslingová 18, Bratislava.
- v odbore Biológia: autorka Mária Parobková s témou: Využitie esenciálnych olejov v boji proti varroa destructor, Gymnázium Ľ.Š., Hronská 1467/3, Zvolen.
- v odbore Životné prostredie, geografia, geológia: autorka Iveta Branická s prácou: Dekompozičný potenciál hlivy ústricovej v rámci mykoobnovy Klinského rašeliniska, Gymnázium A. Bernoláka, Námestovo.
- v odbore Zdravotníctvo a farmakológia: autorka Júlia Jablčníková s prácou: Adaptačné zmeny pri prpofesionálnom plávaní, Stredná zdravotnícka škola Trnava.
- v odbore Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo): autor Timotej Kucko s prácou: Inovácie k zníženiu slineniu u vybratých plemien psov, Gymnázium sv. Mikuláša ako org. zl. Katolíckej spojenej školy, Prešov.
- v odbore Cestovný ruch, hotelierstvo gastronómia: autorka Monika Lukáčová s prácou: Možnosti rekreácie telesne hendikepovaných ľudí v Bytči, Gymnázium Štefánikova 219/4, Bytča.
- v odbore Strojárstvo, hutníctvo, doprava: autor Kamil Durec s prácou: Prípravok na sústruženie gulí, SPŠ Nové Mesto nad Váhom.
- v odbore Stavebníctvo, geodézia, kartografia: autori Kristián Povala, Michal Krčmárik, Maxim Magát s prácou: Pokračovanie Nového Bulváru – revitalizácia územia, SPŠ stavebná, Veľká Okružná 25, Žilina 01001.
- v odbore Informatika: autorka Diana Kunová s prácou: Robotické strojové videnie s použitím voľne dostupných AI programovacích knižníc, Stredná priem. škola SE, Fraňa Kráľa 20, Nitra.
- v odbore Elektrotechnika, hardware, mechatronika: autor Peter Báťka s prácou: Inteligentný zámok s pokročilým zabezpečením, SPŠ J.M., Hurbanova 6, Banská Bystrica.
- v odbore História, filozofia, právne vedy: autori Ivan Soloviov a Alexandra Gaňová s prácou: Deti z Grécka, Gymnázium Varšavská 1677/1, Žilina.
- v odbore Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie: autor Ján Pavlík s prácou: Inovatívna učebná pomôcka pre odmernú analýzu v analytickej chémii, SOŠ drevárska a stavebná, č. 1642, Krásno nad Kysucou.
- v odbore Ekonomika a riadenie : autor Marko Žofaj s prácou: Synergia trhových princípov, Súkromná SOŠ, Poprad.
- v odbore Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba: autorka Silvia Vrbovská s prácou: Cesty za zabudnutým umením v Banskej Bystrici, Gymnázium J.G. Tajovského, Tajovského 25, Banská Bystrica.
- v odbore Pedagogika, psychológia, sociológia: autor Matúš Boleček s prácou: Generatívna umelá inteligencia ako nástroj pre moderné vzdelávanie, Gymnázium J.G. Tajovského 25, Banská Bystrica.
Ocenenie a nomináciu na celoštátnu prehliadku SOČ v Českej Republike, ktorá sa uskutoční 13.-15.6. 2025 na Gymnáziu v Tepliciach získali:
Matej Vandák z odboru 16 s prácou Skrinka Lezka, SOŠ Drevárska Zvolen.
Kristián Povala, Michal Krčmárik, Maxim Magát z odboru 11 s prácou Pokračovanie Nového Bulváru – revitalizácia územia, SPŠ stavebná Žilina.
Ivana Dovjaková z odboru 13 s prácou Zanikajúce zvyky a tradície mojich predkov, Súkromná SOŠ Poprad.
Putovnú valašku SOČ pre 48. ročníka celoštátnej prehliadky prevzal za Trnavský kraj predseda krajskej komisie Ing. Jozef Sedlačko. Celoštátna prehliadka sa uskutoční na Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. Odborným a metodickým gestorom je Štátny inštitút odborného vzdelávania podpora smerovania mládeže, na ktorého webovom sídle sú uvedené ďalšie informácie o umiestnení žiakov. Podporovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Za dôslednou a systematickou prácou podporujúcou tvorivosť žiakov a organizáciou súťaže je rad zanietených pedagógov stredných, vysokých škôl a ďalších odborníkov z praxe, ktorým patrí veľké poďakovanie.