V rámci veľtrhu Coneco v bratislavskej Inchebe sa 4. apríla 2025 konalo odborné diskusné fórum v kontexte nových technológií a potrieb trhu práce v stavebnom sektore. Fórum zorganizoval Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) v spolupráci so Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a Ministerstvom dopravy SR.
Ústrednou témou diskusného fóra bola kvalita odborného vzdelávania a prípravy, ktorá je základom konkurencieschopného stavebníctva. Pozvanie ŠIOV vystúpiť na tomto fóre prijal aj Daniel Stamm, švajčiarsky expert na odborné vzdelávanie. Účastníkom predstavil švajčiarsky model odborného vzdelávania a prípravy, ktorý je postavený na aktívnom zapojení zamestnávateľov do prípravy mladých odborníkov. Odborné vzdelávanie tak nestráca krok s dobou, čo zaručuje perspektívnu budúcnosť zamestnancov a podnikateľov v stavebnom odvetví. Počas diskusie sa tiež otvorila téma vplyvu umelej inteligencie (AI) na stavebný priemysel, ako aj nevyhnutnosť investícií do odborného vzdelávania, čo je kľúčové pre napredovanie tohto sektora. „Používanie AI zvýši význam kvalifikovaných povolaní. Investície do energetiky, renovácie a nových budov si budú čoraz viac vyžadovať kvalifikovaných zamestnancov. Každej organizácii sa odporúča, aby svojim zamestnancom ponúkala dobré vzdelávanie. Vyškolení špecialisti zostávajú lojálni k odvetviu a posúvajú dopredu stavebné technológie. Investícia do dobrej základnej prípravy je v najlepšom ekonomickom záujme stavebného priemyslu,” uviedol Daniel Stamm.
V rámci diskusie riaditeľ ŠIOV Branislav Hadár zdôraznil, že „spolupráca medzi vzdelávacími inštitúciami a zamestnávateľmi tvorí základ ekosystému partnerov pôsobiacich v oblasti formálneho a neformálneho vzdelávania. V Štátnom inštitúte odborného vzdelávania pomáhame rozvíjať platformu, v rámci ktorej budú môcť všetky zainteresované strany spolupracovať na príprave kvalitných vzdelávacích programov a profesijných kvalifikácii, ktoré môžu významne pomôcť aj sektoru stavebníctva.“
„Ak chceme udržať stavebný sektor konkurencieschopný, musíme zintenzívniť spoluprácu medzi zamestnávateľmi a odborným vzdelávaním. Kvalitne pripravení odborníci s modernými zručnosťami sú kľúčovým faktorom pre udržateľný rozvoj nášho odvetvia. Táto spolupráca je dôležitá aj pre zvýšenie atraktívnosti sektora pre mladých ľudí, ktorí odchádzajú do iného odvetvia alebo krajiny,“ dodal P. Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.
Tohtoročné odborné diskusné fórum sa konalo v rámci Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce a projektu RepowerE(d)U. Ponúklo priestor na zdieľanie najnovších trendov, výmenu názorov a nadviazanie spoluprác medzi zástupcami stavebných firiem, vzdelávacích
inštitúcií a štátnych orgánov.