Vyhľadať
Close this search box.
narodna_cena_kvality_ovp_šiov

Konferencia o kvalite OVP priniesla nové inšpirácie aj mená víťazov Národnej ceny kvality 2025

logo_eqavet

Dňa 20. mája 2025 sa v Banskej Bystrici uskutočnila odborná konferencia organizovaná Štátnym inštitútom odborného vzdelávania (ŠIOV) ako národným referenčným miestom EQAVET. Podujatie patrilo k hlavným aktivitám Mesiaca kvality 2025 a ponúklo účastníkom inšpiratívne popoludnie venované zvyšovaniu kvality v odbornom vzdelávaní a príprave (OVP). Súčasťou programu bolo aj slávnostné vyhlásenie víťazov Národnej ceny kvality v OVP za rok 2025.

Aktuálne výzvy a inovatívne prístupy v OVP

V rámci programu zazneli odborné príspevky reflektujúce aktuálny vývoj v systéme OVP. Ladislav Kováč, pôsobiaci v národnom projekte Centrá excelentnosti OVP, predstavil kurikulum ako strategický nástroj a zároveň „výkladnú skriňu“ školy smerom k partnerom a širšiemu prostrediu. Kurikulum by podľa neho nemalo byť len interným dokumentom, ale autentickým príbehom o tom, čím škola žije a v čom vyniká: „Malo by to byť miesto, kde škola ukazuje to, čo najlepšie vie, čo škola má a čím žije,“ zdôraznil.

Z Českej republiky pricestovali Radim Sukop a Adéla Musilová, aby predstavili systém kariérového poradenstva v Zlínskom kraji. Zamerali sa na konkrétne služby a nástroje, ktorými podporujú školy a školských poradcov – od metodických materiálov a pracovných listov, až po publikácie s inšpiráciami z praxe. Opísali aj systém spolupráce so Zlínskym krajom, firmami a ďalšími partnermi, ktorého cieľom je, aby poradenstvo bolo skutočne funkčné a prispôsobené realite trhu práce.

adela musilova
Radim Sukop

Zaujímavý pohľad priniesla aj Michaela Valicová zo Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry, ktorá priblížila koncept tzv. „zeleného poradenstva“ – teda potrebu pripravovať mladých ľudí na meniaci sa svet práce, nové typy profesií a dôležitosť rozvoja zelených zručností.

David Martinák z Inštitútu vzdelávacej politiky MŠVVaM SR sa zameral na využitie administratívnych dát v OVP. Na príklade duálneho vzdelávania ukázal, ako možno cez kvantitatívne ukazovatele sledovať uplatnenie absolventov a identifikovať dopady tohto modelu na ich pracovné zaradenie. Upozornil však aj na potrebu doplniť tieto dáta o kvalitatívny pohľad – o postoje, motivácie a skúsenosti študentov.

Záver programu patril panelovej diskusii venovanej novým nástrojom pre zvyšovanie kvality v slovenskom OVP. Diskutovali Branislav Hadár (riaditeľ ŠIOV), David Martinák (IVP), Milan Kuzma (NP Centrá excelentnosti OVP) a Lenka Jancíková (riaditeľka SOŠ Púchov), moderovala Ľubica Gállová (ŠIOV). Diskusia otvorila priestor na výmenu názorov a pohľadov z rôznych úrovní – od analytických dát cez projektové prístupy až po praktické skúsenosti priamo zo škôl.


Národná cena kvality v OVP 2025

Vyvrcholením podujatia bolo slávnostné vyhlásenie víťazov Národnej ceny kvality v OVP, ktorú ŠIOV organizuje už štvrtý rok. Ocenenia sa udeľujú v štyroch kategóriách, pričom 3 kategórie sa každoročne menia, zatiaľ čo stálou kategóriou zostáva Mimoriadna osobnosť v OVP.

Kategória Neformálne vo formálnom vzdelávaní

Najväčší záujem zaznamenala kategória zameraná na prepájanie formálneho a neformálneho učenia. Z 21 prihlásených škôl zvíťazila Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej v Ružomberku. Jej riaditeľ Pavel Šípoš zdôraznil, že odborné vedomosti zdravotníkov musia byť doplnené aj ľudským prístupom, ktorý si študenti osvojujú práve prostredníctvom neformálnych metód počas výučby.

Kategória Kariérové poradenstvo

V kategórii Kariérové poradenstvo si ocenenie odniesla Stredná odborná škola J. A. Baťu v Partizánskom, ktorá sa tejto téme dlhodobo a systematicky venuje. „Ocenenie nás veľmi potešilo a zároveň motivovalo. Vidíme, že naše úsilie má zmysel a prináša výsledky“ uviedla riaditeľka školy Katarína Hartmannová.

Kategória Mimoriadna osobnosť

Za dlhoročný prínos v oblasti kvality odborného vzdelávania bola v tejto kategórii ocenená Iveta Šoltésová zo Strednej obchodnej školy obchodu a služieb Samuela Jurkoviča v Bratislave. Ocenenie vnímala ako prejav uznania nielen pre seba, ale aj pre celý tím, s ktorým dlhodobo spolupracuje. Zdôraznila, že kvalita je výsledkom spoločného úsilia a vzájomnej podpory.

Kategória Moderné kurikulum

Kategória venovaná modernizácii kurikula patrí medzi náročnejšie oblasti. Hodnotiaca komisia sa tento rok rozhodla cenu neudeliť, čo však nevníma ako neúspech, ale ako signál, že oblasť modernizácie kurikula si vyžaduje ďalšiu odbornú pozornosť, intenzívnejšie zdieľanie príkladov dobrej praxe a podporu inovatívnych prístupov.

Iveta Šoltésová
Pavel Šípoš

Kompletný zoznam finalistov, z ktorých odborná komisia vyberala víťazov jednotlivých kategórií, nájdete tu: https://okvalite.sk/finalisti-narodnej-ceny-kvality-v-ovp-2025-su-znami/

Konferencia opäť potvrdila, že na Slovensku máme silné príklady inovatívnych prístupov a profesionálov, ktorí formujú budúcnosť OVP s jasným zámerom: zvyšovať jeho hodnotu pre žiakov, školy aj trh práce. Srdečne blahoželáme všetkým oceneným a všetkým účastníkom, rečníkom aj partnerom ďakujeme za ich prínos a inšpiratívnu atmosféru. Poďakovanie patrí aj žiakom zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Hálova 16 v Bratislave, ktorí sa postarali o zachytenie krásnych momentov z konferencie a odovzdávania cien a priblížili nám tak atmosféru podujatia aj radosť víťazov.

Skip to content