Vyhľadať
Close this search box.

Vo Švajčiarsku si zamestnávatelia talenty vychovávajú sami. Nemusia ich hľadať na pracovnom trhu. Išlo by to aj na Slovensku?

Minulý týždeň bolo v centre pozornosti švajčiarske duálne vzdelávanie. Duálne vzdelávanie tam zabezpečujú 3 druhy subjektov: zamestnávateľ, škola a nadpodnikové centrum, to všetko v intenzívnom prepojení s profesijnou organizáciou a kantonom. V krajine s najlepším systémom odborného vzdelávania a dlhoročnou tradíciou duálneho vzdelávania hľadal náš projektový tím Zlepšenie kvality a atraktívnosti OVP v súlade s potrebami trhu práce spoločne so zástupcami stredných odborných škôl, zamestnávateľov, Republikovej únie zamestnávateľov a Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska inšpirácie pre stavebný sektor na Slovensku .

Ako vyzerá štúdium, ktoré pripravuje mladých ľudí nielen na skúšky, ale aj na život a prácu? Počas návštevy sa tím študijnej cesty stretol so zamestnávateľom – výrobným podnikom André SA, ktorý sa podelil o svoje praktické skúsenosti s duálnym modelom vzdelávania – inteligentnou kombináciou učňovskej prípravy v podniku v dĺžke až 4 dni týždenne a teoretickej prípravy na strednej odbornej škole. Dozvedeli sa s akými výsledkami tento model vo svojom podniku integrujú, ako vytvárajú pracovné tímy, ktorých organickou súčasťou sú mladí učni a tiež to, aká bola cesta dvoch bývalých učňov, ktorí dnes v podniku pracujú na plný úväzok.

Teoretická výučba žiakov bola tímu predstavená v Centre odborného vzdelávania CEPM (Centre d’enseignement professionnel de Morges) v kantóne Vaud. Na CEPM sa denne vzdeláva viac než 2 800 žiakov v takmer 70 odboroch – od stavebníctva, elektrotechniky, krajinného dizajnu až po umelecké remeslá. Systém je postavený na jasnom rozdelení vzdelávania – väčšiu časť týždňa žiak trávi v práci priamo vo firme a 1 deň sa vzdeláva v škole, kde si dopĺňa teoretické vedomosti a rozširuje všeobecný kultúrny rozhľad. Tento model je podporený úzkou spoluprácou medzi školami a firmami pod dohľadom profesijných organizácií. Náš tím si mohol pozrieť aj fungovanie nadpodnikového vzdelávacieho centra pre stavebníctvo École de la construction v kantóne Vaud, v ktorom si žiaci dopĺňajú zručnosti, ktoré inde nezískajú a sú potrebné pre úspešné absolvovanie ich štúdia.

Prečo takéto vzdelávanie chceme aj na Slovensku?

„Odborné vzdelávanie má obrovský potenciál, len ho musíme správne uchopiť. Na Slovensku potrebujeme viac mladých ľudí, ktorí sú pripravení na prax, vedia, čo chcú, a vidia v remesle alebo technickom odbore zmysel aj budúcnosť,“ hovorí projektová manažérka zo ŠIOV, Mariana Mlčúchová.

„Švajčiarsky model ukázal, že to ide – a že výsledkom sú motivovaní žiaci, spokojní zamestnávatelia a silná ekonomika. A práve tieto prvky chceme reflektovať v našich projektových výstupoch,“ dopĺňa projektový koordinátor segmentu 1 zo ŠIOV, Šimon Ihnát.

Táto cesta sa konala vďaka spolupráci ŠIOV a SFUVET a je len začiatkom. Už dnes sa v rámci projektu vytvorili k jednotlivých témam pracovné skupiny, ktoré budú na podobných študijných cestách diskutovať o najefektívnejších možnostiach využitia švajčiarskych skúseností na Slovensku – v triedach, dielňach a podnikoch.

Skip to content