Štátny inštitút odborného vzdelávania v spolupráci so spoločnosťou EdgeCom pripravil prototyp voľne dostupnej aplikácie pre širokú a odbornú verejnosť, ktorá poukazuje na súčasnú celosvetovú situáciu.
Aplikácia formou gamefikácie vzdeláva a trénuje užívateľov na základné a pokročilejšie činnosti v reálnom svete. Aplikácia je určená pre bežné počítačové platformy a moderné headsety pre virtuálnu realitu.
Hlavným cieľom softvérového riešenia je interaktívnou formou poskytnúť návod na bezpečné správanie pri rizikových činnostiach bežného života. Medzi základné moduly aplikácie patria:
- Získanie znalosti pre základné hygienické návyky
- Bezpečné správanie v priestoroch obchodných domov
- Pokročilejší tréning pre obsluhu mechanických pľúcnych ventilácií
Práve pre pokročilejšie moduly aplikácie vieme využiť dlhoročné skúsenosti v oblastiach priemyslu a utility a rozšíriť ich o moduly pre:
- Základné a pokročilejšie ovládanie prístrojov
- Napojenie prístrojov a technológií na pacienta pri zachovaní všetkých bezpečnostných postupov
- Simulácie nepredvídaných udalostí, kedy sa pacient so svojím ochorením dostane do stavu, kedy je potrebný odborný zásah personálu
Najväčšou pridanou hodnotou tejto technológie je:
- Virtuálne prostredie – možnosti simulácie nebezpečných situácií bez ohrozenia trénovaného
- Simulácia a tréning na rôznych typoch technológií bez nutnosti ich fyzického zakúpenia
- Plnohodnotná interakcia s mechanickými časťami ako aj s dotykovými rozhraniami integrovaných softvérov
- Možnosť „bezkontaktného“ tréningu z domu, kancelárie, ambulancie...
Všetky potrebné informácie o aplikácii (minimálna konfigurácia, stiahnutie...) nájdete na stránke www.edgecom.eu/vired
Štátny inštitút odborného vzdelávania za podpory spoločnosti Atos IT Solutions and Services, s.r.o. a so súhlasom spoločnosti Liberty Ostrava a.s. zabezpečil pre študentov stredných odborných škôl možnosť bezplatného využívania softwarového nástroja na získavanie a precvičovanie základných zručností pre oblasť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Formou blížiacou sa počítačovej hre je možné absolvovať reálne situácie, ktoré môžu nastať na pracoviskách. S príslušným technickým vybavením je možné tento program využívať aj bez potreby sady pre virtuálnu realitu.
V tejto súvislosti si dovoľujeme upozorniť aj na program Elektrotechnické laboratórium, ktoré je tiež počas súčasného obdobia otvorený. Je určený najmä pre študentov stredných odborných škôl. V tomto programe je možné sa zoznámiť s jednotlivými elektrotechnickými súčiastkami a zostavovať elektrické obvody. Rovnako je tento program možné využívať aj bez sady pre virtuálnu realitu.
Obe aplikácie nájdete na vzdelávacom portáli https://viki.iedu.sk/ v sekcii Materiály – VEREJNÉ – Virtuálna realita a je možné k nim pristúpiť aj cez portál https://www.ucimenadialku.sk/ .
text
text