Národný koordinátor Európskeho programu vo vzdelávaní dospelých podporuje motiváciu vzdelávať sa počas celého života
Národný koordinátor Európskeho programu vzdelávania dospelých pôsobí na Štátnom inštitúte odborného vzdelávania od roku 2018. Jednou z úloh aj snahou ŠIOV-u je podporovať politiky v oblasti vzdelávania dospelých, skúmať vybrané aspekty, prepájať aktérov, rozvíjať kapacity a spoluprácu v tejto oblasti vzdelávania.
Zatiaľ čo v minulosti sa ŠIOV pomerne rozsiahlo venoval základným zručnostiam u nízkokvalifikovaných dospelých, v minulom roku boli v centre našej pozornosti zručnosti pre život – súbor zručností, kompetencií a postojov, ktoré jednotlivci potrebujú na zvládnutie výziev a situácií, ktorým čelia počas života. Naše poznatky o tejto téme čoskoro predstavíme v Mapovacej správe o podpore rozvoja zručností pre život na Slovensku.
V prvom polroku tohto roka ŠIOV osloví verejnosť kampaňou Nikdy nie je neskoro! Cieľom kampane je zdôrazniť dôležitosť celoživotného vzdelávania prostredníctvom výpovedí a inšpiratívnych príbehov ľudí, pre ktorých je učenie sa samozrejmosťou aj záľubou, ktorým vzdelávanie prinieslo do života zásadnú zmenu, aj tých, ktorí ho poskytujú – rôznymi formami a v rôznych prostrediach.
Kampaň je zároveň príspevkom k Európskemu roku zručností 2023, ktorý vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen: “Musíme sa oveľa viac zamerať na naše investície do odborného vzdelávania a zvyšovania úrovne zručností. Potrebujeme lepšie spolupracovať so spoločnosťami, keďže len ony najlepšie vedia, čo potrebujú. Tieto potreby musíme zosúladiť s ambíciami ľudí.”
Naplnenie cieľov Európskeho roka zručností si bude vyžadovať širokú spoluprácu rôznych aktérov na všetkých úrovniach odborného vzdelávania a prípravy, sociálnych partnerov, služieb zamestnanosti, zamestnávateľov a profesijných organizácií, podnikov a ďalších.
Na Slovensku bude úlohu koordinátora aktivít Európskeho roka zručností plniť rezort školstva prostredníctvom štátneho tajomníka MŠVVŠ SR pre pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Stanislava Partilu.
Prečo kampaň Nikdy nie je neskoro
Na Slovensku je potreba rozvoja vzdelávania dospelých naliehavá najmä v súvislosti s nízkou účasťou aj ochotou dospelých vzdelávať sa – v roku 2021 bola účasť na Slovensku s hodnotou 5 % jednou z troch najnižších v EÚ (priemer EÚ: 10,8 %, Eurostat). Motivácia predstavuje dôležitý faktor k jeho ďalšiemu rozvoju, spolu s adekvátnou, dostupnou a kvalitnou ponukou, dostatočnými informáciami o týchto možnostiach a vytváraním podmienok a prostredia podporujúcich učenie sa (vrátane financovania).
Prostredníctvom kampane predstavíme desať dospelých, ktorí priblížia svoj pohľad na sústavnú potrebu zdokonaľovania svojich zručností alebo rozvoja zručností iných a na to, čo je pre nich hlavnou motiváciou. O svoje názory na túto tému sa podelia účastníci aj poskytovatelia vzdelávania v rôznych oblastiach – napr. v podpore zručností v oblasti informačných technológií, profesijnom rozvoji učiteľov, v oblasti získavania a rozvoja základných zručností, kritického myslenia.
Veríme, že tieto autentické výpovede ľudí, pre ktorých je vzdelávanie srdcovou záležitosťou potvrdia, že nikdy nie je neskoro na vzdelávanie sa, a tiež motivujú k neprestávajúcemu naberaniu vedomostí a skúseností a rozvoju zručností, v akejkoľvek oblasti pôsobíme:
Lenka Hlinková: „Vzdelávame všetkých, pretože nám záleží, aby sa uplatnili na trhu práce a aby Slovensko bolo na tom lepšie.“.
Ingrid Oláhová: „Najväčšia motivácia vzdelávať sa bola snaha dostať sa z chudoby a mať lepšie podmienky pre seba, aj pre svoje deti.“
Kampaň bude prebiehať online a prostredníctvom vybraných medií od 10. 2. 2023.
Videá si môžete pozrieť aj na: www.vzdelavaniedospelych.sk, www.siov.sk a na našich sociálnych sieťach: Celoživotné vzdelávanie v SR – Facebook
Celoživotné vzdelávanie v SR – YouTube
Záštitu nad kampaňou Nikdy nie je neskoro! prebralo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Partnerom je Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
Mediálnym partnerom :
Ďalšie aktivity v roku 2023:
- Predstavenie Mapovacej správy o stave zručností pre život v SR (marec 2023)
- Vzdelávací kurz v oblasti základných zručností pre tvorcov politík a aktérov podporujúcich nízkokvalifikovaných dospelých (apríl – máj 2023),
- Konferencia Zručnosti pre život (Bratislava, 6. 6. 2023)
- Študijné návštevy vo vybraných krajinách EÚ (1. polrok 2023).
Kontakt na Slovensku:
ŠIOV – Úsek celoživotného vzdelávania
Stromová 9
81103 Bratislava
Úsek celoživotného vzdelávania (ŠIOV) realizuje v období od 1. 1. 2022 – 31. 12. 2023 s finančnou podporou Európskej komisie/ERASMUS-EDU-2021-AL-AGENDA-IBA projekt s názvom AL – Agenda – Národný koordinátor Európskeho programu vzdelávania dospelých. Číslo projektu: 01051504 — NC ALA SK.