Majstrovstvá Slovenska vo floristike majú víťazov

Majstrovstvá Slovenska vo floristike majú víťazov

Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch je už dve desaťročia organizátorom tradičnej celoslovenskej súťaže stredoškolákov vo floristike.  23. septembra 2020 usporiadala v poradí 27. ročník súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetov s medzinárodnou účasťou VICTORIA REGIA 2020.   Pred  11 rokmi sa súťaž zaradila do systému súťaží stredných škôl v odborných zručnostiach  Skill Slovakia s možnosťou postupu víťazov na medzinárodnú súťaž v odborných zručnostiach EuroSkills. 

Sprievodnými  podujatiami súťaže bola výstava súťažných prác žiakov v priestoroch botanickej záhrady, kvetinové korzo a  literárna súťaž Klasici v komikse. Národná súťaž vo viazaní a aranžovaní kvetov mala tento rok pre všetky kategórie spoločnú tému:  Rozkvitnutá záhrada – Podporme slovenských pestovateľov kvetov. Tvorili ju celkom tri kategórie, okrem stredných škôl to je súťaž pre základné školy a profesionálnych floristov, zamestnanciov záhradníckych firiem a kvetinových predajní.

Pre kategóriu záhradnícke školy osobitné zaujímavé a kreatívne témy boli: Sólo pre záhradu – kytica, Nebojte sa zmeny – interiérová dekorácia do nádoby, Klasika v novom šate – priestorová dekorácia do exteriéru. V nich žiaci  ukázali svoje zručnosti, predstavivosť a cit pre umenie aranžovania kvetov.  Celkom sa do súťažnej kategórie stredných odborných škôl prihlásilo jedenásť žiakov zo šiestich stredných škôl SR.

Prvé miesto získala Nikola Durcová zo SOŠ záhradníckej v Piešťanoch, na druhom mieste skončil Štefan Gažo zo SOŠ Pruské a tretí bol Andrej Špigura rovnako zo SOŠ záhradníckej v Piešťanoch. 

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR  a  gestorom Štátny inštitút odborného vzdelávania. Podujatie odborne podporuje  Slovenská asociácia kvetinárov a floristov a ďalší partneri z hospodárskej praxe, ako aj mesto Piešťany a Trnavský samosprávny kraj.   

          

 

sk_SK