Vyhľadať
Close this search box.
Veľtrh cvičných firiem preverí firmy založené žiakmi stredných škôl

Veľtrh cvičných firiem preverí firmy založené žiakmi stredných škôl

Košice – 18. októbra 2017 – Výroba a predaj krojov, prútených výrobkov, čokolády, letecká preprava, pivné kúpele, truhlárstvo a podlahárstvo je len malý záber firiem, ktoré budú prezentovať žiaci stredných škôl zo Slovenska, Čiech a Poľska na 15. Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem krajín V4. Ten sa bude konať počas dvoch dní od 19. – 20. októbra v priestoroch Spoločenského pavilónu na Triede SNP 61 v Košiciach. 

Na veľtrh do Košíc prídu svoje firmy, podnikanie i podnikateľské zámery prezentovať žiaci a pedagógovia zo 48 stredných škôl zo Slovenska, šiestich stredných škôl z Českej republiky a dve z Poľska. Firmy si zriadili žiaci pod dohľadom pedagógov a podnikateľov, ktorí žiakov vedú. 

Súťažiace tímy budú prezentovať svoje podnikateľské zámery v oblastiach ako výroba a predaj krojov, výroba a predaj kávy, čaju, čokolády, v oblasti leteckej prepravy, pivné kúpele, ale aj v spoločnosti rozšírenejších a častejších službách ako catering na kľúč, služby mobilného operátora, kozmetické služby, športové potreby a mnohé ďalšie. 

„Cvičné firmy sú reálnou možnosťou ako si stredoškoláci môžu preveriť svoje vedomosti, schopnosti a zručnosti pri podnikaní. Založenie firmy je dnes už pomerne ľahkou záležitosťou, ale prejaviť životaschopnosť firmy a prežiť v dnešnom trhovom prostredí si vyžaduje nielen teoretické, ale aj praktické zručnosti,“ hovorí Michal Bartók, riaditeľ štátneho inštitútu odborného vzdelávania. „Aj preto projekt cvičných firiem i takéto súťaže sú vhodným miestom, kde si žiaci preveria svoje schopnosti a najmä konkurencieschopnosť svojich firiem,“ dodal Bartók. 

Súčasťou veľtrhu bude semifinále 6. ročníka súťaže „Najlepší podnikateľský zámer“, na ktorom budú prezentované tri najlepšie podnikateľské zámery. Novinkou bude súťaž „60 sekúnd“, v rámci ktorej budú mať žiaci iba jednu minútu na to, aby v anglickom jazyku bez akýchkoľvek pomôcok čo najvýstižnejšie prezentovali svoju firmu a presvedčili porotu, že práve ich výrobky a služby sú tie najlepšie na trhu. 

Bližšie informácie sa nachádzajú v priloženom programe.

Štátny inštitút odborného vzdelávania v spolupráci s Obchodnou akadémiou na Watsonovej ul. v Košiciach usporadúvajú pravidelný tradičný veľtrh cvičných firiem. Cvičná firma podporuje podnikanie a šikovnosť mladých ľudí prostredníctvom podnikateľského vzdelávania a odbornej prípravy. Žiaci stredných škôl si pod dozorom učiteľa zriadia svoju firmu a v rámci nej vytvárajú podnikateľské plány, obchodujú, posúvajú svoju firmu vpred. Orientácia mladých ľudí v podnikaní, zvýšenie možnosti zamestnať sa po skončení školy patrí medzi významné priority Európskej únie. 

Medzinárodný veľtrh cvičných firiem poskytuje možnosť komunikovať v cudzom jazyku, riešiť obchodné prípady, nadväzovať obchodné a partnerské vzťahy aj s podporou reálnych partnerov. Súčasťou veľtrhu tradične budú súťaže cvičných firiem v kategóriách katalóg CF, imidž stánku CF, slogan CF, logo CF, reprezentant/ka CF a e-prezentácia CF. 

 

Kontakt pre médiá za ŠIOV: Ing. Mgr. Martina Slušná, Tel: 0911 469 675, martina.slusna@siov.sk 

 

Skip to content