Najlepší súťažiaci Skills Slovakia GASTRO JUNIOR METRO CUP-kuchár a GASTRO JUNIOR CUP-cukrár postúpili do finále

Talentovaní žiaci hotelových akadémií a stredných odborných škôl Slovenska v odbore kuchár a cukrár sa predstavili v semifinálových kolách gastrosúťaže. Sily si zmerali dvojčlenné tímy, z ktorých šesť najlepších postupuje do finále celoštátneho kola. V odbore kuchár sa 16. januára na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Piešťanoch predstavilo celkom 16 tímov a v odbore cukrár sa o deň neskôr prezentoval rovnaký počet tímov.

Súťažným zadaním  v odbore kuchár bolo pripraviť teplý pokrm s prílohami pri použití povinnej suroviny srnčí chrbát s kosťou a ľubovoľná vnútornosť (srdce, pečeň …).  Čo zruční  žiaci zvládli  bravúrne.

Do finále postúpilo najlepších šesť tímov :  Ondrej Kulíšek a Mári Gálik z  Hotelovej akadémie Žilina, Dominik Pastorek a Maxim Piovarčí z Hotelovej akadémie Mikovíniho 1 Bratislava, Dominik Bartok  a Christopher Kováč zo SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen, Viktória Orolínová  a Adrián Andráš zo SOŠ hotelovej, Horný Smokovec,  Vysoké Tatry, Martin Gažo a Dávid Brat zo SOŠ gastronómie a cestovného ruchu Nitra, Enrik Stránsky a Juraj Laššo  zo SOŠ obchodu a služieb  Trenčín.

Cukrári v tomto ročníku pripravovali moderný dezert z odpaľovaného cesta – Eclairs v časovom limite 120 minút,  zdobený na povrchu podľa vlastného výberu. Prezentovali sa úžasne a šesť najlepších tímov postupuje do finále: Viliam Bajzík a Markus Kovarský z Hotelovej akadémie Ľ. Wintera Piešťany, Alexandra Dubravková a Karin Hauerová z Hotelovej akadémie Žilina, Erika Töröková a Nataša Šupová zo SOŠ obchodu a služieb Piešťany, Barbora Poljak Škoblová a Sandra Kardošová zo SOŠ potravinárskej Nitra, Bernardett Jung a Vivien Farkašová zo SOŠ hotelových služieb a obchodu Nové Zámky, Barbora Stanická a Natália Paulíniová z HALM Hotelová akadémia Liptovský Mikuláš.  

Členovia odbornej hodnotiacej komisie, nominovaní Slovenským zväzom kuchárov a cukrárov, ktorí hodnotili prácu a zručnosti žiakov boli nadšení, nakoľko výsledky preukázali ich výbornú pripravenosť  na súťaž, pod čo sa nemalou mierou podpísali pedagógovia a majstri odborného výcviku.       

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Odborným a metodickým gestorom je Štátny inštitút odborného vzdelávania, podpora smerovania mládeže.

 

sk_SK