Vyhľadať
Close this search box.

ŠIOV na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre

Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) a jeho zástupcovia boli súčasťou Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre v dňoch 21.- 24. mája 2019. Regionálni koordinátori boli počas veľtrhu k dispozícii návštevníkom aj vystavujúcim zamestnávateľom a zastúpenie sme mali aj v panelovej diskusii Slovenskej kooperačnej burzy. Na tému „Ľudia pre smart industry – Kvalifikácia a vzdelávanie pre high-tech priemysel“ v nej za ŠIOV debatoval projektový manažér duálneho vzdelávania Milan Kuzma.

Diskusia o súčasnosti a budúcnosti vzdelávania v nadväznosti na trh práce a nastupujúci priemysel 4.0 sa často dotýkala aj duálneho vzdelávania. „Musíme nastaviť obsah vzdelávania tak, aby bol dostatočne flexibilný a bolo možné v ňom robiť úpravy. Aby sa podarilo zabezpečiť to, že ak sa objaví na trhu niečo nové, ak sa začne požadovať nová kompetencia, bude možné to priebežne do vzdelávania dostať,“ konštatoval Kuzma.

 

Pripomenul tiež, že jedným z výstupov Národného projektu duálneho vzdelávania je nastavenie štruktúry odborov, ale aj siete škôl, ktorá ju bude reflektovať. „Vo veľmi intenzívnej spolupráci so stavovskými profesijnými organizáciami, ktoré majú v zmysle zákona páky ovplyvniť sieť škôl sa snažíme urobiť prvú selekciu. Čiastočne to spravilo aj duálne vzdelávanie, v ktorom máme aktuálne zapojených viac ako sto stredných odborných škôl s veľmi intenzívnym prepojením na zamestnávateľa. So školami momentálne spolupracuje viac ako päťsto zamestnávateľov. Snažia sa využiť maximum z toho, čo sa dá a naozaj funguje výber žiakov, lebo nikto si nevezme do firmy žiaka, o ktorom je presvedčený, že na to nemá,“ doplnil.

 „V rámci duálneho vzdelávacieho systému pripravujeme žiakov pre budúcnosť. Už nepracujú priamo so zariadeniami, ale cez digitálnu formu, cez počítačový systém,“ priblížil realitu duálneho vzdelávania Marek Benedik zo spoločnosti ZF Slovakia.

Skip to content