Vyhľadať
Close this search box.

Slovensko sa intenzívne pripravuje na 8. ročník EuroSkills 2023

EuroSkills 2023 sa uskutoční v budúcom roku 5. – 9. septembra v poľskom meste Gdansk v AMBEREXPO ako jedno z výnimočných podujatí za účasti viac ako 600 mladých šikovných profesionálnych odborníkov z 31 členských krajín. Majstrovstvá Európy v  približne 50 rôznych zručnostiach a povolaniach budú zahŕňať zaujímavé súťaže a ukážky za podpory odborníkov z firiem. Slovensko nominovalo jedenásť profesií.

Aby bola účasť zavŕšená úspechom reprezentácie, intenzívna príprava odštartovala už teraz. Naši talentovaní stredoškoláci sa oboznamujú s náročnými podmienkami súťažných zameraní pod dohľadom expertov v profesii floristika, mechatronika, elektronika, grafický dizajn, web developer, chladiaca a klimatizačná technika,  kuchár, murár, maliar, kaderník a mobilná robotika.

Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) v spolupráci s 11 odbornými expertami z hospodárskej praxe, ktorí sú členmi pracovnej/výberovej skupiny, po splnení podmienok Skills Slovakia  nominujú  14  súťažiacich. 

Podujatie bude sprevádzať celý rad programov pre študentov, mládež a verejnosť. Očakáva sa účasť 100 000 návštevníkov z celého Poľska a zahraničia. Žiaci základných škôl sa pozrú priamo cez rameno najlepším mladým v profesiách z celej Európy alebo si vyskúšajú  svoje schopnosti a talent na staniciach „ Vyskúšajte si zručnosti“, čo bude príležitosťou zažiť kariérnu orientáciu interaktívnym a vzrušujúcim spôsobom. Súčasťou bude aj špeciálny program pre odborníkov, konferencie, semináre a prednášky.  

EuroSkills je centrálnou pákou proti nedostaku kvalifikovaných pracovníkov. Poslaním hnutia WorldSkills je zvýšiť profil a uznanie kvalifikovaných ľudí a ukázať, aké dôležité sú zručnosti pri dosahovaní ekonomického rastu a osobného úspechu. Jedinečné podujatie podporuje vzdelanie, rozvoj zručností a ekonomickú prosperitu všetkých zapojených krajín Európy.

Účasť slovenského tímu podporuje Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý je členom a partnerom Worldskills  od roku 2008.      

 

Skip to content