Vyhľadať
Close this search box.

Stredoškoláci riešia aj obnoviteľné zdroje energií

Stredná odborná škola podnikania v remeslách a službách V. P. Tótha v Senici by koncom apríla už desiatykrát privítala účastníkov súťaže zameranej na podporu stredoškolských talentov v oblasti využívania alternatívnych, obnoviteľných zdrojov energie, ako aj energetických úspor a znižovania emisií v doprave. Avšak pre obmedzené fungovanie škôl z dôvodu ochrany zdravia žiakov pre COVID-19 sa súťaž zrealizovala dištančne.

ENERSOL – SK je  impulzom a riešeniami nových trendov  v oblasti obnoviteľných zdrojov energií očami stredoškolákov.  Ide o súťaž najlepších projektov – riešení teoretických a praktických úloh zameraných na úspory energie, hľadanie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Stredoškoláci súťažia v odborno-teoretických a praktických vedomostiach aj zručnostiach.

Do aktuálneho ročníka celoštátnej súťaže postúpili žiaci z 8 krajských kôl, 37 projektov, ktoré  reprezentovalo 52 žiakov z 23 stredných odborných škôl. Súťažiaci sa zapojili so svojimi nápadmi do troch kategórií. Do hlavnej kategórie  s prácami zameranými na témy ako úspory energií, obnoviteľné zdroje a znižovanie emisií v doprave. Ich význam spočíva v získaní podstatných informácií o využívaní technológií a materiálov. V Tvorivej kategórii je väčší priestor pre ukážku tvorivých schopností a zručností žiakov v spolupráci s ich učiteľmi, vysokoškolskými pedagógmi a praxou. Práce v tejto kategórii sú náročné tak z časového hľadiska, ako aj z hľadiska materiálovo a finančného zhotovenia výrobkov, či projektov. Tretia kategória súťaže je  propagačná. Jej obsah je zameraný na tvorivú umeleckú činnosť žiakov, ich zaujímavé návrhy plagátov, výrobu propagačných predmetov. Najkreatívnejšie riešenia stredoškolákov v hľadaní alternatívnych zdrojov energií na  1. až 3. mieste, získajú vecné ocenenia a diplomy.

Hlavná kategória: 

  1. miesto: Bruno Hrablay Linda Kyseľová s prácou: Recyklácia a upcyklácia, Spojená škola, Kremnička 10, Banská Bystrica,  

Tvorivá kategória:

  1. miesto: Filip Barna, Patrik Harakaľ s prácou: Sound Smart Home, SOŠT, Družstevná 1737, Humenné,

Propagačná kategória:

  1. miesto: Simona Kodajová s prácou: Recyklované umenie, SOŠPRaS, V. Paulínyho Tótha 31/5, Senica,
Skip to content